Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów w każdym samochodzie. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Poza regularną kontrolą ładowania akumulatora (za pomocą testera) równie ważne jest dbanie o stan baterii samochodowej na co dzień. Nie każdy kierowca zna zasady prawidłowej eksploatacji akumulatora, dlatego przychodzimy z pomocą i odpowiadamy na pytania o to, jak dbać o akumulator samochodowy i jak wydłużyć jego żywotność.

Jaka jest żywotność akumulatora samochodowego?

Akumulator zapewnia energię elektryczną niezbędną do uruchomienia silnika. Odpowiada on za dostarczanie energii do obwodów elektrycznych, cewki zapłonowej i rozrusznika. W skrócie: bez działającego akumulatora niemożliwe jest odpalenie samochodu i właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest żywotność akumulatora w samochodzie i jak można ją przedłużyć.

Ile lat wynosi żywotność akumulatora?

Średnia żywotność akumulatora samochodowego w zależności od rodzaju i modelu wynosi około 3- 6 lat. Z kolei żywotność nieużywanego akumulatora jest zależna od parametrów takich jak: moc akumulatora samochodowego, pojemność znamionowa czy wartość upływu prądu.

Jak dbać o akumulator zimą?

Choć może się to wydawać skomplikowane, wcale takie nie jest! Aby utrzymać baterię samochodową w dobrym stanie w okresie zimowym, należy pamiętać o:

  • regularnej kontroli stanu akumulatora,
  • zachowaniu biegunów i obudowy akumulatora w czystości i oczyszczeniu tych elementów ściereczką antystatyczną,
  • kontroli połączenia elektrycznego,
  • parkowaniu w miarę możliwości w ciepłym miejscu (np. parkingu podziemnym lub garażu),
  • założeniu pokrowca na akumulator,
  • unikaniu krótkich tras i jeżdżeniu samochodem na długich trasach. Akumulatory pojazdów, które poruszają się głównie na krótkich trasach (np. w ruchu miejskim), są często stale niedoładowane.

Sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej w samochodzie powinno być pierwszą czynnością przed nadejściem sezonu zimowego. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów — można zająć się pozostałymi punktami z listy zasad dotyczących tego, jak dbać o akumulator w zimie.

Jak dbać o akumulator w lecie?

Lato to dużo łaskawsza pora roku dla akumulatora, jednak i w tym okresie należy pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowej eksploatacji samochodu. Zdarza się, że akumulator może niemile zaskoczyć właścicieli samochodów również i latem. Jak tego uniknąć? Zasady są niezwykle proste — wystarczy dbać o czystość akumulatora oraz klem i kabli przyłączeniowych, kontrolować i w razie potrzeby uzupełniać poziom elektrolitu (Wyjątkiem są akumulatory bezobsługowe, w których nie trzeba kontrolować poziomu zawartego w nich elektrolitu). W przypadku starszego akumulatora warto poddać go próbie obciążeniowej w okresie letnim.

Jak dbać o akumulator podczas przestoju?

Akumulator powinien być poddawany kontroli nie tylko wtedy, kiedy pojawią się pierwsze problemy z uruchomieniem auta. Dlatego, jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi — zgłoś się do specjalistów, którzy sprawdzą stan akumulatora. Wytrzymałość akumulatora jest ograniczona, dlatego, jeśli szukasz nowej baterii samochodowej, to sprawdź ofertę naszego sklepu motoryzacyjnego PHU ARMAR. Akumulatory w dobrych cenach kupisz zarówno w sklepach stacjonarnych w Chełmnie i Świeciu, jak i w sklepie internetowym - bez konieczności wychodzenia z domu.