Wybór opon – na co zwrócić uwagę?
Dobór odpowiednich opon samochodowych ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej i komfortowej jazdy samochodem. Jak dobrać opony do auta bez stresu?
Opony samochodowe to jedne z najważniejszych części eksploatacyjnych. To jedyne części auta zapewniające mu kontakt z nawierzchnią drogi. Od opon zależy bardzo wiele. Są one odpowiedzialne za przyczepność do nawierzchni, długość drogi hamowania, właściwe działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa (jak ABS, ASR i ESP), tłumienie nierówności, jak również za sterowalność auta i szybkość reakcji samochodu na ruchy kierownicą.
W pewnym stopniu opony są też odpowiedzialne za wygląd auta. Nie bez powodu w starych, klasycznych pojazdach stosowano opony dwukolorowe (z białym paskiem od strony wewnętrznej), a we współczesnych samochodach bardzo popularne są opony niskoprofilowe, łączone z felgami aluminiowymi o dużej średnicy.
Czym kierować się przy wyborze opon?
Jakie czynniki kierowca powinien wziąć pod uwagę przy zakupie ogumienia samochodowego do swojego auta?
•Opony sezonowe (letnie i zimowe) albo opony całoroczne (wielosezonowe). W pierwszym przypadku kierowca musi mieć dwa komplety opon, które trzeba zmieniać przy zaistnieniu odpowiednich warunków klimatycznych. Można stosować jeden albo dwa komplety felg. Jeśli kierowca ma dwa komplety felg, może opony zmieniać samodzielnie, bez potrzeby jazdy do warsztatu.
Opony sezonowe (zimowe i letnie) zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy, lepsze osiągi i są lepiej dostosowane do danego sezonu. Z kolei opony całoroczne to rozwiązanie kompromisowe, odpowiednie dla kierowców jeżdżących spokojnie.
•Cena opon. Opony są pogrupowane wedle trzech segmentów: opon budżetowych, opon klasy średniej i opon premium. Różnice pomiędzy oponami z poszczególnych segmentów mogą sięgać od 200 do 1000 złotych na jednej oponie. Opony premium mogą być wykonane z najlepszych materiałów i oferować najlepsze parametry, takie jak krótka droga hamowania, niskie opory toczenia (przekładające się na niskie zużycie paliwa), czy też cichą jazdę (komfort jazdy).
•Wymagania określonych producentów aut. W niektórych samochodach premium producent zaleca stosowanie opon typu run flat. Podobnie w autach terenowych producent może zalecić stosowanie opon AT. Także samochody dostawcze muszą mieć montowane odpowiednie rodzaje ogumienia, z właściwym oznaczeniem.
W tych przypadkach pod uwagę brane są takie parametry jak indeks prędkości opon (w przypadku aut sportowych i usportowionych), czy też indeks nośności i prędkości opon.
•Droga hamowania. Każda opona ma etykietę europejską, która wskazuje, czy opona generuje krótką, czy długą drogę hamowania (klasa przyczepności opony).
•Homologacja. Opona przeznaczona na rynek europejski powinna mieć na ściance bocznej oznaczenie homologacyjne – albo ogólnoeuropejskie (honorowane w całej Unii Europejskiej), albo polskie lub z innego kraju.
•Dodatkowe oznaczenia homologacyjne. Np. 3PMSF w przypadku opon zimowych i całorocznych, potwierdzające, że opona ma homologację do jazdy w warunkach zimowych.
•Dodatkowe oznaczenia określonych producentów aut. Niektórzy producenci samochodów przeprowadzają własne badania homologacyjne. Wówczas opona ma na ściance bocznej oznaczenie danego producenta samochodu, który poleca ją do stosowania w swoim aucie.
Warunki klimatyczne a wybór opon
Wcześniej wspomnieliśmy o oponach całorocznych, które cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Jednak opony te nie nadają się do eksploatacji w bardzo trudnych warunkach albo przy specyficznej eksploatacji.
Osoba, która mieszka w regionie lub kraju, gdzie panują bardzo ciężkie warunki zimowe, powinna wybrać jednak opony zimowe, które zapewniają większe bezpieczeństwo (a zatem stosować opony letnie i zimowe).
Kierowca, który w trakcie lata bardzo dużo jeździ po trasach również powinien wybrać opony sezonowe – letnie i zimowe. Dlaczego? Opony całoroczne zużywają się znacznie szybciej niż opony sezonowe, zimowe i letnie. W takim przypadku (częsta jazda latem po trasach) lepiej sprawdzą się opony sezonowe.
Jak dobrać rozmiar opon do auta?
Producent samochodu podaje rozmiary opon samochodowych, jakie mogą być montowane w danym pojeździe. Zazwyczaj producent auta podaje jeden, dwa lub nawet trzy rozmiary felg samochodowych (w calach, np. R15, R16 i R17), pasujące do danego pojazdu.
Jak dobrać opony do felgi? Do każdego rozmiaru felgi producent samochodu określa pasujący rozmiar opon. Zazwyczaj są to dwa rozmiary – zalecany i opcjonalny.
Przykładowo: do felg o średnicy 16 cali producent zaleca stosowanie opon w rozmiarze 205/55. Odpowiednie oznaczenia opon samochodowych (jak wspomniane wcześniej 205/55 R16) znajdują się zawsze na bocznej ściance opon.
Jak czytać rozmiar opon?
R16 – to średnica felgi, wyrażona w calach.
205 – to szerokość opony, wyrażona w milimetrach.
55 – wysokość profilu. To stosunek wysokości do szerokości opony, wyrażony w procentach.
Kup dobre opony w sklepach PHU Armar w Świeciu i Chełmnie
Chcesz kupić dobre i niedrogie opony do swojego samochodu? Nie wiesz, jak dobrać opony? Nie ma z tym żadnego problemu. Odwiedź jeden z naszych sklepów: w Chełmnie, przy ulicy Łunawskiej 2 albo w Świeciu, przy ulicy Cukrowników 3.
Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie ogumienie do Twojego samochodu. Doradzimy i wybierzemy właściwe opony, zgodnie z zaleceniami producenta Twojego auta.